MİKHAİL MAHMUDOV KİMDİR?Mikhail Mahmudov, Özbekistan asıllı keman virtüözü..
Mikhail Mahmudov, yarım yüzyıldır Rusya'da, Özbekistan'da ve Türkiye'de binlerce keman sanatçısı yetiştirmiş dünyadaki sayılı keman virtüözlerinden biridir. 
Mikhail Mahmudov, 2 Ocak 1956 tarihinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te dünyaya geldi. 6 yaşında keman çalmaya başladı. 1963-1974 yılları arasında 11 yıl boyunca Özbekistan’ın en büyük ve en önemli müzik okulu olan Taşkent Uspensky Devlet Aşrafi Konservatuvarında keman ve piyano eğitimi aldı. Bu okulu birincilikle bitirdi ve Mark Nikolayeviç Zayko ile çalışma fırsatı buldu. Mikail Mahmudov, 18 yaşındayken Rusya’nın Moskova şehrine yerleşti.1974-1981 yılları arasında 7 yıl boyunca Moskava Tchaikovsky Devlet Konservatuvarında keman ve piyano eğitimi aldı. Bu konservatuvarda Rusya’nın en ünlü keman virtüözlerinden biri olan Andrey Borisoviç Korsakov’dan keman dersleri aldı. Ayrıca Moskova Devlet Konservatuvarında ünlü keman virtüözü Prof. Leonig Borisoviç Kogan ile birlikte çalışmalar yaptı.
1981-1986 yılları arasında Özbekistan Taşkent Merkez Devlet Akademik Opera ve Balesinde birinci kemancı olarak çalıştı.
1986-1989 yılları arasında Özbekistan Solistler Orkestrası’nda çalıştı. Bu orkestra ile birlikte bütün dünya ülkelerini kapsayan turnelere çıktı.
1989-1993 yılları arasında Özbekistan Oda ve Senfoni Orkestrasında 4 yıl boyunca solist olarak bütün dünya ülkelerini kapsayan turnelere katıldı.
Ayrıca 1981-1993 yılları arasında Taşkent Uspensky Devlet Aşrafi Konservatuvarında keman öğretmeni olarak görev yaptı.
1993 yılında Türkiye’ye geldi ve 1993-2000 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde öğretmen, ve Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası’nda birinci keman sanatçısı olarak çalıştı. Profesör Server Ganiev ile birlike çalıştı ve Türkiye’de birçok yurtiçi turnelerine ve Anadolu festivallerine katıldı.
Mikail Mahmudov; Rusça, Almanca, Özbekçe, İngilizce ve Türkçe dillerini bilmektedir.
KATILDIĞI KONSER VE TURNELER :
Rusya bütün şehirler
Sibirya bütün şehirleri
Azerbaycan – Bakü
İtalya-Roma, San Remo, Neapol
Beyaz Rusya-Brest, Minsk, Vitebsk
Ukrayna bütün şehirleri
Özbekistan bütün şehirleri
Türkiye Bütün şehirleri
Türkmenistan – Aşkabat
Moldava – Kişinov
Gürcistan – Tiflis
Kazakistan – Bütün şehirleri
Tacikistan - Duşanbe
Almanya – Drezden - Berlin – Leipzig
Polonya – Varşova – Lodz, Krakov
Hong Kong
Tayland – Bank-ko
Etyopya – Adis abeda – Harar
Estonya – Talin
Latvia – Riga – Kaunas
Litvanya – Vilnüs
Pakistan – Karaçi
Hindistan – Yeni Delhi

KAYITLARI :


Yorumlar

  1. Elif Yıldırım3 Mayıs 2018 02:05

    Mikhail hocadan 1 yıl keman dersi aldım. Süper bir hoca. Aynı anda hem komik hem de çok disiplinli nasıl olabiliyor bilmiyorum. )) Kemana işimden dolayı ara vermek zorunda kaldım. Ama mutlaka devam edicem. Saygılarımla Elif

    YanıtlaSil

Yorum Gönder